Shopping Bag
No products in the cart.
R24,100.00
As a partner of many of the most prestigious sports events in the world, Longines was keen to launch a collection of timepieces to be worn amidst the excitement of these competitions. As a tribute to the chronographs produced from 1878 on, the famous Swiss watchmaker presents the Conquest Classic line. True to the brand’s values of elegance, tradition and performance, this collection of models, all fitted with self-winding calibres, is at the same time totally contemporary and perfectly timeless.
1 in stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | CONQUEST |
| Case Size | 34mm |
| Diameter | Mid-Size (32mm-39mm) |
| Dial Color | Black |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Date Complication |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50m |
| Longines Watch Category | PERFORMANCE |