Shopping Bag
No products in the cart.
R34,200.00
With the Conquest V.H.P. (Very High Precision) watch, Longines is marking a return to the expert technology the brand originally pioneered: quartz-based watchmaking. Quartz timekeeping was invented in the 1950s, with quartz wristwatches available from 1969. Innovation is ongoing today: this line combines high precision with a movement developed exclusively for the brand, giving the wearer advanced technology and a sporty look.
Out of stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | CONQUEST |
| Case Size | 43mm |
| Diameter | Large (>40mm) |
| Dial Color | Silver |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Date Complication |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50m |
| Longines Watch Category | PERFORMANCE |