Shopping Bag
No products in the cart.
R73,900.00
New models featuring a moon phase complication have been added to the Flagship Heritage line. It is located on a small dial with a date hand at 6 o’clock. A silicon balance spring drives an exclusive Longines movement that is anti-magnetic. The screw-down steel case has a diameter of 38.5 mm. It reveals satin-brushed finishes, with shortened and chamfered lugs.
1 in stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | FLAGSHIP HERITAGE |
| Case Size | 38.5mm |
| Diameter | Mid-Size (32mm-39mm) |
| Dial Color | White |
| Bracelet Material | Leather |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | WATCHMAKING TRADITION |