Shopping Bag
No products in the cart.
R44,900.00
Launched in 1992, La Grande Classique de Longines has played a major role in forging the reputation of the winged hourglass brand. This range is a symbol of Longines’ classic elegance and timeless sophistication, and stands out thanks to its very slim profile and wide palette of versions. Designed for both women and men, this iconic collection can be seen on the wrists of all those who know how to appreciate true value.
Out of stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | LA GRANDE CLASSIQUE DE LONGINES |
| Case Size | 29mm |
| Diameter | Small (<31mm) |
| Dial Color | Mother Of Pearl |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Diamonds |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | ELEGANCE |