Shopping Bag
No products in the cart.
R70,600.00
Longines Heritage Military 1938. This limited-edition watch features a stainless-steel case and anthracite leather strap. The black dial has luminescent hands, painted Arabic numeral hour markers, and a small second’s sub-dial at 6 o’clock. It is powered by the Longines Caliber L507 manual winding movement with a 46-hour power reserve.
1 in stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | FLAGSHIP HERITAGE |
| Case Size | 43mm |
| Diameter | Large (>40mm) |
| Dial Color | Black |
| Bracelet Material | Leather |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Movement | Mechanical |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | WATCHMAKING TRADITION |