Shopping Bag
No products in the cart.
R66,300.00
The HYDROCONQUEST collection is a true benchmark for sports watches. The new models are powered by an exclusive Longines GMT movement that enables the time to be displayed for two time zones. It is equipped with a silicon balance-spring and innovative non-magnetic components that make this calibre more than 10 times more resistant to magnetic fields than the ISO 764 standard.
Out of stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | HYDROCONQUEST |
| Case Size | 41mm |
| Diameter | Large (>40mm) |
| Dial Color | Green |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Automatic |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 300m |
| Longines Watch Category | DIVING |