Shopping Bag
No products in the cart.
R52,100.00
In Longines’ purest watchmaking tradition, the Record automatic models combine classic elegance and excellence, aspiring to become the spearheads of the brand. And there is no shortage of arguments for these exceptional timepieces, whose movement includes a single-crystal silicon balance spring with unique properties. A first for Longines, it is certified as a “chronometer” by the Swiss Official Chronometer Testing Institute (COSC), a designation awarded to all of the pieces in the Record collection.
1 in stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | RECORD |
| Case Size | 26mm |
| Diameter | Small (<31mm) |
| Dial Color | White |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Exhibition Case Back |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | WATCHMAKING TRADITION |