Shopping Bag
No products in the cart.
R53,700.00
Proud of its origins, Longines is paying tribute to the year it was created with The Longines 1832. The models in this collection perfectly reflect the aesthetic codes of the brand, combining tradition, elegance and performance. The Longines 1832 watches house the exclusive Longines L592 or L888 movements, which can be admired through the transparent case-back.
Out of stock
| Gender | Mens |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | LONGINES 1832 |
| Case Size | 40mm |
| Diameter | Large (>40mm) |
| Dial Color | Beige |
| Bracelet Material | Leather |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Automatic |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | ELEGANCE |