Shopping Bag
No products in the cart.
R55,300.00
Since its earliest days, Longines has always focused on elegance. This quality can be found not only in its products but also in its communication, with the now famous slogan “Elegance is an attitude”. So it comes as no surprise that the brand is now launching the Longines Elegant Collection, which comprises models that are the perfect embodiment of the classical design and sleek lines typical of Longines timepieces. Available in three sizes and fitted with self-winding, mechanical movements, these watches offer a broad choice of dials, each presenting its own definition of elegance.
1 in stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | ELEGANT |
| Case Size | 29mm |
| Diameter | Small (<31mm) |
| Dial Color | Sunray Blue |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Exhibition Case Back |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | ELEGANCE |