Shopping Bag
No products in the cart.
R72,600.00
As a traditional watchmaking company, Longines has been producing exceptional timepieces since the very beginning. Today, the Longines Master Collection is the perfect illustration of this corporate ethos, as can be seen from the success enjoyed by this range since it was launched in 2005. All fitted with self-winding movements, the various models in this collection offer many special features. The Longines Master Collection brings together the classical elegance and excellent quality which never cease to delight those who appreciate exceptional timepieces.
Out of stock
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Watch Brand | Longines |
| Brand Collection | MASTER COLLECTION |
| Case Size | 34mm |
| Diameter | Mid-Size (32mm-39mm) |
| Dial Color | Mother Of Pearl |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| International Warranty | 24 months |
| Features | Exhibition Case Back |
| Movement | Automatic |
| Water Resistance | 30m |
| Longines Watch Category | WATCHMAKING TRADITION |